Predsjednik Vlade Republike Hrvatske Andrej Plenković, ministrica poljoprivrede Marija Vučković, zastupnik u Hrvatskom saboru Branko Bačić, župan Splitsko-dalmatinske županije Blaženko Boban i gradonačelnik Vrgorca Ante Pranić posjetili su novoizgrađeni pogon za proizvodnju trajnih suhomesnatih proizvoda Grupe Pivac u Gospodarskoj zoni Ravča kod Vrgorca.
Nakon obilaska pogona održan je sastanak s Ivicom Pivcem, predsjednikom Uprave Mesne industrije Braća Pivac te Nevenom Pivcem i Miljenkom Pivcem, članovima Uprave Mesne industrije Braća Pivac.
„Zahvaljujem gospodinu Ivici Pivcu koji nam je danas predstavio novi pogon, najveću pršutanu u ovom dijelu Europe. To je sjajna investicija blizu Vrgorca i jedan od načina kako ova Grupa, koja posluje i u Karlovcu u PPK i u Čakovcu u Vajdi te obuhvaća posljednju investiciju u Krašu u Zagrebu i sveukupno zapošljava gotovo 4.500 ljudi, osigurava radna mjesta ovdje u Dalmatinskoj zagori. Drago mi je da je ova proizvodnja rađena upravo na način koji reflektira tehnologiju proizvodnje pršuta u ovom dijelu Hrvatske i na taj je način izrazito prepoznata i cijenjena kod brojnih potrošača. Čestitam im na ovome i drago mi je da imaju odličnu suradnju s Ministarstvom poljoprivrede, a čuli smo danas i planove za dodatne pogone koje će ovdje graditi. Siguran sam da ćemo naći način da ovakvi projekti dobiju potporu i s nacionalne razine i kroz europske fondove“, izjavio je Andrej Plenković, predsjednik Vlade Republike Hrvatske.
Udvostručen kapacitet proizvodnje pršuta
Pivac već godinama čvrsto drži poziciju lidera u proizvodnji pršuta na hrvatskom tržištu, a više od 120 milijuna kuna vrijedna investicija u izgradnju novootvorene moderne pršutane površine 10.500 četvornih metara i ukupnog kapaciteta 4.500 tona dat će novi zamah i dodatno proširiti kapacitet proizvodnje Dalmatinskog pršuta.
„Kapacitet nove pršutane, najveće ne samo u Hrvatskoj, nego i u cijeloj jugoistočnoj Europi, iznosi preko 300.000 komada pršuta i 2.500 tona pancete, pečenice i buđole. Osim povećanja proizvodnih kapaciteta, nova pršutana omogućit će Grupi Pivac bolje pozicioniranje na tržištu, a dugoročno i značajniji iskorak na europsko tržište“, poručio je Ivica Pivac, predsjednik Uprave Mesne industrije Braća Pivac.
Najmodernija tehnologija, uz uvjet čuvanja tradicije
Nova pršutana spoj je izvorne dalmatinske recepture i vrhunskih tehnoloških rješenja iz zemalja s bogatom tradicijom proizvodnje sličnih proizvoda.
„Budući da je Dalmatinski pršut zaštićen oznakom zemljopisnog podrijetla, ključno je bilo očuvati tradicijske uvjete proizvodnje koji su njegova najvažnija karakteristika. To znači da svi ključni elementi proizvodnje ostaju nepromijenjeni – soljenje krupnom morskom soli koja se nabavlja iz domaćih solana, sušenje na dalmatinskoj buri, dimljenje bijelim drvom te dugotrajno zrenje u autentičnim uvjetima. Upravo su tradicionalni uvjeti proizvodnje jamstvo zadržavanja maksimalnih svojstava okusa i mirisa našeg Dalmatinskog pršuta“, pojasnio je Darko Markotić, direktor proizvodnje Mesne industrije Braća Pivac.
Proizvodni proces obavljat će se po najvišim standardima, po specifikaciji zaštite oznake zemljopisnog podrijetla te u skladu s međunarodnim normama kvalitete i sigurnosti hrane IFS Food, HACCP i ISO 9001.
Druga faza investicije
Izgradnjom pršutane Grupa Pivac zaokružila je investicijski ciklus koji je započela projektom širenja suradnje s domaćim uzgajivačima svinja i ulaganjima u primarnu klaoničku obradu, odnosno proširenje i modernizaciju klaonice u Čakovcu.
„Ovi projekti omogućili su maksimalno korištenje domaće sirovine u cijeloj Grupi Pivac, što se uz cjelokupni asortiman odnosi i na proizvodnju Dalmatinskog pršuta te ostalih trajnih suhomesnatih proizvoda. Nastavkom ulaganja u proizvodne kapacitete i maksimalnim korištenjem domaće sirovine i dalje ćemo nastojati raditi na dobrobit domaćeg gospodarstva i ruralnog razvoja“, poručuje Ivica Pivac.
Odmah po završetku izgradnje ovog visokofunkcionalnog pogona, u Gospodarskoj zoni Ravča započela je i druga faza investicije vrijedna gotovo 20 milijuna eura, u sklopu koje će uz samu pršutanu na površini od 10 tisuća četvornih metara biti izgrađen novi pogon za rasijecanje i pakiranje svježeg mesa, proizvodnju polutrajnih proizvoda, pakiranje te distribuciju svih proizvoda, kao i nova upravna zgrada. Konačni je cilj objedinjavanje svih proizvodnih procesa, koji se trenutno odvijaju na trima različitim lokacijama, a završetak radova predviđen je 2022. godine.